JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Nykyiset blogit

Maailmankaikkeus todistaa Jumalasta

9.2.2025 6.15

Juttua muokattu:

10.2. 07:48
2025021007480120250209061500

Pauli Mutanen

Tu­lin juu­ri si­sään ul­koa kan­ta­mas­ta pui­ta pan­nu­huo­nee­seen. Hal­ko­ja tar­vi­taan­kin pal­jon, sil­lä pit­kän lau­han jak­son jäl­keen tai­vas on sel­jen­nyt ja pak­ka­nen ki­ris­ty­mäs­sä. En­si yök­si on lu­vat­tu jopa 40 as­teen pak­ka­sia Lap­piin. Täl­lä het­kel­lä Sa­vu­kos­ken Tulp­pi­os­sa läm­pö­ti­la on -38,2. Näyt­täi­si sil­tä, et­tä tal­ven pak­ka­sen­nä­tys saat­taa rik­kou­tua en­si yö­nä. Myös meil­lä Kai­nuus­sa on hyy­tä­vän kyl­mää ja poh­jois­tuu­li pu­re­vaa.

Kiin­ni­tin hal­ko­ja kan­ta­es­sa­ni huo­mi­o­ta ete­läi­sel­le tai­vaal­le, jos­sa on vii­den päi­vän ikäi­nen kas­va­va kuun­sirp­pi. Kum­mal­la­kin puo­len kuu­ta on usei­ta pla­neet­to­ja kau­niis­sa ri­vis­sä yö­tai­vaal­la. Uu­ti­sen mu­kaan tai­vaal­la on täl­lä het­kel­lä kuu­si pla­neet­taa sie­väs­sä ek­lip­ti­ka-ni­mi­ses­sä kaa­res­sa. Sitä kut­su­taan myös eläin­ra­dak­si, kos­ka use­at sen täh­dis­töt on ni­met­ty jo mui­nai­sis­ta ajois­ta eläin­ten mu­kaan. Sa­mai­sen ar­tik­ke­lin mu­kaan hel­mi­kuun vii­mei­se­nä päi­vä­nä tai­vaal­la ta­pah­tuu oi­kea pla­neet­to­jen pa­raa­ti: kaik­ki seit­se­män au­rin­ko­kun­tam­me pla­neet­taa ovat yh­tä ai­kaa nä­ky­vis­sä täh­ti­tai­vaal­la.

Pauli Mutanen

Jou­lu­lo­mal­la in­nos­tuin erään te­o­lo­gin ja täh­ti­tie­teen har­ras­ta­jan kir­joit­ta­mas­ta kir­jas­ta, jos­sa hän kä­sit­te­lee täh­ti­tai­vaan il­mi­öi­tä Kris­tuk­sen syn­ty­män ai­koi­hin. Tun­tuu, et­tä nämä tai­vaan mer­kit so­pi­vat häm­mäs­tyt­tä­vän hy­vin yh­teen Mat­teuk­sen ku­vauk­seen Bet­le­he­min täh­des­tä, joka joh­dat­ti idän tie­tä­jät Jee­sus-lap­sen luo. Raa­ma­tus­sa on­kin use­as­sa koh­din mai­nit­tu, mi­ten Ju­ma­la aset­taa tai­vaal­le merk­ke­jä sil­loin, kun jo­tain suur­ta on ta­pah­tu­mas­sa.

Vii­me lau­an­tai­na kä­vin ten­tis­sä, jon­ka eräs kir­ja kä­sit­te­li us­kon­non­fi­lo­so­fi­aa. Ai­he­pii­ri tun­tui etu­kä­teen luo­taan­työn­tä­väl­tä, mut­ta löy­sin kir­jas­ta pal­jon asi­oi­ta, jot­ka häm­mäs­tyt­ti­vät – mut­ta myös vah­vis­ti­vat – us­ko­a­ni Ju­ma­laan. Kir­jas­sa kä­si­tel­tiin usei­ta Ju­ma­lan ole­mas­sa­o­loon liit­ty­viä to­dis­te­lu­ja ja fi­lo­so­fi­sia ar­gu­ment­te­ja, jois­ta osa on pe­räi­sin te­o­lo­geil­ta jopa tu­han­nen vuo­den ta­kaa.

Mut­ta eni­ten mi­nua kiin­nos­ti­vat to­dis­te­lut, jot­ka pe­rus­tu­vat ai­van uu­sim­piin tie­teel­li­siin tut­ki­mus­tu­lok­siin. Nämä ha­vain­not ovat saa­neet jopa ko­van lin­jan ateis­ti­fi­lo­so­fit ja tie­de­suun­tau­tu­neet skien­tis­tit epä­tie­toi­suu­den ti­laan, sil­lä nii­tä on vai­kea se­lit­tää il­man Ju­ma­lan ole­mas­sa­o­loa. Kä­sit­te­len seu­raa­vak­si yh­tä niis­tä, eli niin kut­sut­tua kos­mo­lo­gis­ta ar­gu­ment­tia, jon­ka eräs ver­sio tun­ne­taan ni­mel­lä hie­no­sää­töön pe­rus­tu­va suun­nit­te­lu­ar­gu­ment­ti (the ar­gu­ment from fine-tu­ning).

Hie­no­sää­töön pe­rus­tu­va ar­gu­ment­ti on kieh­to­va, kos­ka sii­hen liit­ty­vät yk­si­tyis­koh­dat pe­rus­tu­vat fyy­sik­ko­jen las­kel­miin. Näi­tä tut­ki­mus­tu­lok­sia ei voi ku­kaan luon­non­tie­teen tut­ki­ja kiel­tää – ei­vät edes ateis­tit. Vuon­na 1973 kuu­lui­sat kos­mo­lo­git Bar­ry Col­lins ja Step­hen Haw­king kiin­nit­ti­vät huo­mi­o­ta sii­hen, mi­ten epä­to­den­nä­köi­nen ta­pah­tu­ma on ol­lut maa­il­man­kaik­keu­den syn­ty. Esi­mer­kik­si täh­det ja ga­lak­sit ei­vät oli­si muo­dos­tu­neet, jos al­ku­rä­jäh­dyk­sen no­peus oli­si ol­lut mi­tät­tö­män ver­ran pie­nem­pi tai suu­rem­pi. Edes Col­lins ja Haw­king ei­vät ky­en­neet löy­tä­mään se­li­tys­tä asi­al­le.

Hie­no­sää­dön ydin on se, et­tä pie­net­kin muu­tok­set fy­si­kaa­li­sis­sa va­ki­ois­sa joh­ta­vat suu­riin muu­tok­siin maa­il­man­kaik­keu­den ta­sol­la. Te­o­ri­an mu­kaan al­ku­rä­jäh­dyk­sen en­sim­mäis­ten sa­da­so­sa­se­kun­tien ai­ka­na maa­il­man­kaik­keus laa­jen­tui suun­nat­to­man no­pe­as­ti. Jos laa­jen­tu­mi­nen oli­si ta­pah­tu­nut edes 1/10⁶⁰ hi­taam­min, maa­il­man­kaik­keus oli­si sor­tu­nut ta­kai­sin ka­saan. Tuo luku on siis de­si­maa­li­lu­ku, jos­sa on pil­kun jäl­keen 59 nol­laa en­nen yk­kös­tä. Vas­taa­vas­ti pik­ku­riik­ki­sen ver­ran no­pe­am­pi al­ku­rä­jäh­dys oli­si ai­heut­ta­nut sen, et­tä hiuk­ka­set ei­vät oli­si eh­ti­neet liit­tyä toi­siin­sa, jol­loin ai­neen syn­ty oli­si ol­lut mah­do­ton­ta.

Pauli Mutanen

Toi­nen esi­merk­ki liit­tyy ato­miy­ti­men ra­ken­tee­seen. Ve­ty­a­to­mia lu­kuun ot­ta­mat­ta kaik­kien ato­mien yti­mes­sä on kak­si tai use­am­pi pro­to­ni. Näi­tä pi­tää yh­des­sä voi­ma, joka tun­ne­taan ni­mel­lä vah­va vuo­ro­vai­ku­tus. Jos tämä vah­va vuo­ro­vai­ku­tus oli­si 10 % pie­nem­pi ny­kyi­ses­tä, ei­vät pro­to­nit py­syi­si yh­des­sä. Tä­män seu­rauk­se­na oli­si ole­mas­sa vain ve­ty­a­to­me­ja. Jos vuo­ro­vai­ku­tus taas oli­si 4 % ny­kyis­tä suu­rem­pi, maa­il­man­kaik­keu­teen ei oli­si muo­dos­tu­nut tai­vaan­kap­pa­lei­ta, ku­ten täh­tiä. Il­man näi­tä täh­tiä – joka mei­dän Au­rin­kom­me­kin on – elä­mä oli­si mah­do­ton­ta.

Maa­il­man­kaik­keu­den muo­dos­tu­mi­nen ja elä­män syn­ty­mi­nen on ol­lut ää­ret­tö­män hie­no­sää­det­ty ta­pah­tu­ma. Sen to­den­nä­köi­syys on sama, kuin et­tä jos­sain päin uni­ver­su­mia hei­tet­ty tik­ka osui­si kau­kai­suu­teen lai­te­tun tik­ka­tau­lun na­pa­kymp­piin. Tä­män pe­rus­teel­la ei ole ih­me, et­tä hie­no­sää­tö­te­o­ria on he­rät­tä­nyt mo­nes­sa fyy­si­kos­sa ja kos­mo­lo­gis­sa us­kon­nol­li­sia aja­tuk­sia. Sa­maan ai­kaan jot­kut luon­non­tie­tei­li­jät ovat kui­ten­kin pyr­ki­neet luo­pu­maan al­ku­rä­jäh­dys­te­o­ri­as­ta, kos­ka se tar­koit­tai­si us­ko­mis­ta kai­ken luo­jaan eli Ju­ma­laan.

Nämä ateis­ti­set tut­ki­jat ovat kek­si­neet ti­lal­le hur­jal­ta vai­kut­ta­via se­li­tyk­siä. Yk­si niis­tä on mul­ti­ver­su­mi­te­o­ria, jon­ka mu­kaan maa­il­man­kaik­keuk­sia on­kin ole­mas­sa mit­taa­mat­to­man pal­jon yh­tä ai­kaa. Me ih­mi­set sa­tum­me ole­maan sii­nä ver­si­os­sa, jos­sa ma­te­ria ja elä­mä ovat kai­kes­sa epä­to­den­nä­köi­syy­des­sään syn­ty­neet. Toi­sen te­o­ri­an mu­kaan maa­il­man­kaik­keuk­sia muo­dos­tuu, laa­je­nee ja tu­hou­tuu yk­si toi­sen­sa jäl­keen kä­sit­tä­mät­tö­män pit­käs­sä ai­ka­sar­jas­sa. Vaik­ka näin oli­si­kin, mikä näi­tä maa­il­man­kaik­keuk­sia suol­taa ulos val­ta­via mää­riä? Tä­män­kin se­li­tyk­sen ta­kaa löy­tyy lo­pul­ta Ju­ma­lan kä­den­jäl­ki.

Näis­sä te­o­ri­ois­sa hä­kel­lyt­tää se, et­tä nii­den se­lit­tä­mi­nen on käy­tän­nös­sä mah­do­ton­ta fi­lo­so­feil­le ja fyy­si­koil­le. Vaik­ka asi­aa kään­te­li­si mi­ten päin ta­han­sa, maa­il­man­kaik­keu­den syn­ty­mi­nen on niin suu­ri ih­me, et­tä sen ym­mär­tä­mi­nen on ih­mis­jär­jel­le mah­do­ton­ta. Jou­dum­me myön­tä­mään, et­tä vaik­ka ih­mi­sen vii­saus on suu­ri ih­me, se on vain kä­sit­tä­mät­tö­män pie­ni häi­väh­dys, vä­hem­män kuin 1/10⁶⁰, Kaik­ki­val­ti­aan Ju­ma­lan vii­sau­des­ta: "Mi­nun aja­tuk­se­ni ei­vät ole tei­dän aja­tuk­si­an­ne ei­vät­kä tei­dän tien­ne ole mi­nun tei­tä­ni, sa­noo Her­ra. Sil­lä niin kor­ke­al­la kuin tai­vas kaar­tuu maan yl­lä, niin kor­ke­al­la ovat mi­nun tie­ni tei­dän teit­ten­ne ylä­puo­lel­la ja mi­nun aja­tuk­se­ni tei­dän aja­tus­ten­ne ylä­puo­lel­la." (Jes. 55: 8–9)

MikaMutanen
Olen Oulussa syntynyt, Rovaniemellä kasvanut, Kajaanissa opiskellut ja Paltamoon kodin rakentanut opettaja ja yhdeksän lapsen isä. Asun vaimoni ja kahden nuorimman lapsen kanssa Mieslahden Kaskelassa, jossa on poltettu kylän viimeinen kaski 1900-luvun alussa. Täällä on kaikki mitä tarvitsen: perhe, kukkaniityt, perinneaidat, lampola, halkorante, kuusikkovaarat ja Oulujärven siintävät selät. Palautetta blogeista: mika.mutanen(a)gmail.com