KUVA: M.H.
KUVA: M.H.
SRK:n toimistolla vietettiin tänään juhlahetkeä, kun uusi Siionin laulut -kokoelma julkistettiin. Hetki oli historiallinen, sillä laulukokoelman ensimmäinen painos otettiin vuonna 1916. Uusi kokoelma juhlistaa perinteikkään laulukirjan 100-vuotista historiaa.
Uudistustyön tavoitteita
Uuden laulukokoelman julkisti SRK:n johtokunnan puheenjohtaja Viljo Juntunen. Puheessaan hän käsitteli uudistustyön ohjaavia periaatteita ja uudistustyön tavoitteita:
– Johtokunnan tehtävänannon mukaan entisiä lauluja tuli hienovaraisesti uudistaa, jotta laulut olisivat kieleltään ymmärrettäviä myös tuleville sukupolville.
Uudistustyön vaiheissa on pidetty mielessä Siionin laulujen merkitys henkilökohtaiselle uskonelämälle. Laulujen tehtävänä on lohduttaa, rohkaista ja virvoittaa kristittyä uskonkilvoituksessa. Laulujen tulee myös luoda uskonyhteyttä sekä kuuluttaa kutsua Jumalan valtakuntaan.
Uudistustyön tavoitteena on ollut, että Siionin laulujen joukosta löytyisi aihepiiriltään sopivia lauluja myös muihin kuin seuratilaisuuksiin. Tällaisia ovat esimerkiksi kodin juhlat.
Kristillisyyden perussävel
Laulukirjatoimikunnan puheenjohtajana toiminut Martti Murtoperä kertoi, että keskustelu laulukirjan laajentamisesta alkoi jo 13 vuotta sitten. Ensin tehtiin lisävihko, johon koottiin uusia, Siionin lauluiksi sopivia lauluja. Nyt käsissä on kauttaaltaan uudistunut kokoelma.
– Henkilökohtaisesti olen saanut olla oppimassa. Tietoni ja taitoni ovat karttuneet. Mutta ennen muuta olen ollut oppimassa kristillisyyden perussäveltä, jonka ydin on Jumalan sana.
Murtoperä lausui kiitokset laulukirjatoimikunnan jäsenille, joita ovat hänen lisäkseen Aimo Hautamäki, Lauri-Kalle Kallunki, Inkeri Karvonen, Ari-Pekka Palola, Niilo Rauhala, Antti Saari ja Martti Syrjäniemi. Lisäksi kokoelman työstämiseen ovat osallistuneet Hannu Niemelän johtama palauteryhmä sekä Markku Seppäsen johtama konsultointiryhmä.
Suviseuroissa käyttöön
Laulukirjauudistus kesti kahdeksan vuotta, sillä työ haluttiin tehdä huolellisesti. Rauhanyhdistysten jäsenille järjestettiin kaksi palautekyselyä, joissa kartoitettiin käyttäjien toiveita. Niitä onkin otettu laajasti huomioon laulukirjaa uudistettaessa.
Uusi laulukokoelma otetaan virallisesti käyttöön Tornion Suviseuroissa. Kokoelma sisältää 367 laulua, joista 93 on uusia. Useimpien vanhojen laulujen tekstiä on uudistettu ymmärrettävyyden ja laulettavuuden parantamiseksi. Lisäksi 52 lauluun on vaihdettu uusi sävelmä.
Siionin laulut -kokoelma julkaistaan totuttuun tapaan yhteisniteenä Suomen evankelis-luterilaisen kirkon virsikirjan kanssa. Laulukirjaa myydään myös tietokoneversiona ja matkapuhelimissa toimivana mobiiliversiona.
Voit lukea lisää tilaisuudessa mukana olleiden ajatuksia viikon 18 Päivämiehestä.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys