JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Uutiset

Evankeliumi lämmitti Floridan Talvipäivillä

Uutiset
19.2.2026 10.10

Juttua muokattu:

19.2. 10:55
2026021910551120260219101000

An­na-Lee­na Lah­ti­nen

Lake Worth, usa

Seu­rois­sa iloit­tiin yh­tei­ses­tä us­kos­ta, joka ylit­tää man­ner­ten ra­jat.

Ig­le­sia Chris­ti­a­na Pen­te­cos­ta­lin kirk­koon Lake Wort­hiin ko­koon­tui suu­ri jouk­ko sa­nan­kuu­li­joi­ta 13–15. hel­mi­kuu­ta. Seu­ra­ta­pah­tu­ma al­koi jo per­jan­tai­na il­ta­päi­väl­lä, kun Suo­mes­ta ja eri puo­lil­ta koko Poh­jois-Ame­ri­kan man­ner­ta ko­koon­tu­neet ih­mi­set saa­pui­vat seu­roi­hin.

Le­vol­li­nen seu­ra­tun­nel­ma hei­jas­te­li Tal­vi­seu­ro­jen tun­nus­lau­seen sa­no­ja ”Minä jä­tän teil­le rau­han. Oman rau­ha­ni minä an­nan teil­le.” (Joh. 14:27.) Evan­ke­liu­mi toi rau­haa le­vot­to­man ajan kes­kel­lä.

Seu­rois­sa koh­da­taan ys­tä­viä

Flo­ri­das­sa asuu pie­ni us­ko­vais­ten jouk­ko. Osa vii­pyy tal­ven ajan ja muu­ta­mat asu­vat py­sy­väs­ti osa­val­ti­os­sa. Jo 13 vuot­ta Flo­ri­das­sa asu­neet Si­nik­ka ja Rus­sell Roi­ko ker­toi­vat, et­tä Tal­vi­seu­rat ovat heil­le odo­tet­tu vuo­den ko­ho­koh­ta. Mo­lem­mat osal­lis­tui­vat seu­ro­jen suun­nit­te­luun ja jär­jes­te­lyi­hin.

Roi­kot iloit­si­vat sii­tä, et­tä Tal­vi­seu­rois­sa ta­paa us­ko­nys­tä­viä, jot­ka tu­le­vat pit­kien­kin mat­ko­jen ta­kaa. Seu­rois­sa tu­tus­tuu ai­na myös uu­siin ih­mi­siin.

– Näis­sä seu­rois­sa on ol­lut ol­lut eri­tyi­sen ki­vaa, et­tä tän­ne on tul­lut niin pal­jon suo­ma­lai­sia ja en­tis­tä enem­män myös ame­rik­ka­lai­sia, sa­noi Si­nik­ka Roi­ko.

Sama us­ko­nym­mär­rys yh­dis­tää

Seu­rois­sa pal­ve­li vii­si suo­ma­lais­ta ja vii­si ame­rik­ka­lais­ta sa­nan­pal­ve­li­jaa. Pu­hei­den li­säk­si lau­an­tai­na saa­tiin viet­tää myös Her­ran py­hää eh­tool­lis­ta. Rus­sell Roi­ko ker­toi, et­tä hä­nen miel­tään on läm­mit­tä­nyt yh­teys eri puo­lil­ta tul­lei­den pu­hu­ja­vel­jien kans­sa.

– Ju­ma­lan an­ta­mat lah­jat ovat mo­ni­nai­set, mut­ta hen­ki on yk­si ja us­ko­nym­mär­rys on sama. Se vah­vis­taa sil­taa Suo­men ja Ame­ri­kan us­ko­vais­ten vä­lil­lä.

Seu­ra­kan­sa yh­tyi voi­mal­li­ses­ti lop­pu­vir­teen (344) Maan ja tai­vaan Luo­jan kii­tos soi­ko­hon!

19.2.2026

Kun paastoatte, älkää olko synkän näköisiä niin kuin tekopyhät. He muuttavat muotonsa surkeaksi, jotta kaikki varmasti huomaisivat heidän paastoavan. Matt. 6:16

Viikon kysymys