Eveliina Saukko
Eveliina Saukko
Jouko Luukkonen
Raamattu varoittaa vääristä profeetoista ja lupaa, että Pyhä Henki ohjaa totuuteen.
Päivän evankeliumiteksti on Jeesuksen Vuorisaarnan loppupuolelta. Ennen tekstiä Jeesus on pitänyt pitkän opetuspuheen opetuslapsilleen. Siinä hän on puhunut autuaista, Jumalan lain merkityksestä ja lähimmäisenrakkaudesta, varoittanut tekohurskaudesta, opettanut Isä meidän -rukouksen sekä puhunut anteeksiantamuksen merkityksestä ja elämän tärkeysjärjestyksestä: ”Etsikää ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskasta tahtoaan, niin teille annetaan kaikki tämäkin” (Matt. 6:33).
Vuorisaarnan lopussa Jeesus varoittaa tekopyhyydestä. Hän kehottaa puhdistamaan ensin oman silmänsä ja vasta sitten veljensä silmän (Matt. 7:5). Sitten hän opettaa tunnetun rakkauden kaksoiskäskyn: ”Kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille” (Matt. 7:12).
Raamattu varoittaa valeveljistä
Näiden jälkeen Jeesus varoittaa päivän tekstissä opetuslapsia vääristä profeetoista, jotka ”tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia”. Hän kehottaa opetuslapsia katsomaan heidän hedelmiään: ”Hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu kelvottomia hedelmiä.”
Sama varoitus vääristä profeetoista toistuu Raamatussa. Päivän Vanhan testamentin lukukappaleessa Jumala opettaa kansaansa Mooseksen kautta: ”Noudattakaa tarkoin kaikkia niitä käskyjä, jotka minä annan teille. Älkää lisätkö niihin mitään älkääkä poistako niistä mitään. Teidän keskuuteenne saattaa ilmestyä profeetta tai unennäkijä, joka lupaa tehdä ihmeen tai tunnusteon ja joka näin koettaa taivuttaa teidät palvelemaan vieraita ja teille outoja jumalia. Älkää kuunnelko sellaisen profeetan tai unennäkijän sanoja.” (5. Moos. 13:1–4.)
Myös Paavali varoitti vääristä opettajista – valeveljistä. Galatalaisille hän kirjoitti: ”Mitään toista evankeliumia ei kuitenkaan ole. Jotkut vain hämmentävät teidän ajatuksianne ja koettavat vääristää Kristuksen evankeliumia. Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme – vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli – hän olkoon kirottu.” (Gal. 1:7–8.)
Henki ohjaa oikeaan
Mistä voimme tunnistaa oikean ja väärän profeetan, oikean ja väärän opetuksen?
Jeesus lupasi: ”Totuuden Henki tulee, hän johtaa teidät tuntemaan koko totuuden” (Joh. 16:13). On turvallista muistaa, että Jumala osoittaa oikean ja väärän lapsilleen. Kun on synnit anteeksi, tie on auki. Siksi on tärkeää elää Jumalan lapsena hänen valtakunnassaan.
Päivän tekstissä Jeesus kehottaa katsomaan hedelmiä. Viinitarha-vertauksessa hän puhuu: ”Hän leikkaa minusta pois jokaisen oksan, joka ei tuota hedelmää, mutta jokaisen hedelmää tuottavan oksan hän puhdistaa liioista versoista, jotta se tuottaisi hedelmää entistä enemmän. Te olette jo puhtaat, sillä se sana, jonka olen teille puhunut, on puhdistanut teidät. Pysykää minussa, niin minä pysyn teissä.” (Joh. 15:2–4.)
Kun saamme olla Jumalan hoidossa ja anteeksiantamuksen evankeliumin puhdistettavana, ”Henki itse todistaa yhdessä meidän henkemme kanssa, että olemme Jumalan lapsia” (Room. 8:16).
Evankeliumiteksti Matt 7:15–23
Raamattu 1992: ”Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia. Hedelmistä te heidät tunnette. Eihän orjantappuroista koota rypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita. Hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu kelvottomia hedelmiä. Ei hyvä puu voi tehdä kelvottomia eikä huono puu hyviä hedelmiä. Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, kaadetaan ja heitetään tuleen. Hedelmistä te siis tunnette heidät. Ei jokainen, joka sanoo minulle: ’Herra, Herra’, pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. Monet sanovat minulle sinä päivänä: ’Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.’ Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: ’En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!’”
Biblia: Mutta kavahtakaat teitänne vääristä prophetaista, jotka teidän tykönne lammasten vaatteilla tulevat, mutta sisältä he ovat raatelevaiset sudet. Heidän hedelmistänsä te tunnette heidät: hakeeko joku viinamarjoja orjantappuroista, taikka fikunia ohdakkeista? Niin jokainen hyvä puu kasvaa hyvät hedelmät; mutta mädännyt puu kasvaa häijyt hedelmät. Hyvä puu ei taida häijyjä hedelmiä kasvaa, eikä mädännyt puu hyviä hedelmiä kasvaa. Jokainen puu, joka ei kasva hyvää hedelmää, hakataan pois, ja tuleen heitetään. Sentähden tuntekaat heitä hedelmistänsä. Ei jokainen, joka sanoo minulle: Herra, Herra! pidä tuleman taivaan valtakuntaan; mutta joka tekee minun isäni tahdon, joka on taivaissa. Moni sanoo minulle sinä päivänä: Herra, Herra! Emmekö me sinun nimes kautta ennustaneet, ja sinun nimelläs ajaneet ulos perkeleitä, ja ole sinun nimes kautta monta väkevää työtä tehneet? Ja silloin minä tunnustan, en minä teitä ikänä tuntenut: menkäät pois minun tyköäni, te väärintekiät.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?