JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Nykyiset blogit

Seitsemän veljeksen esimerkki

Nykyiset blogit
10.10.2025 13.00

Juttua muokattu:

9.10. 13:07
2025100913073320251010130000

Ari-Pek­ka Pa­lo­la

Kun Alek­sis Ki­ven ”Seit­se­män vel­jes­tä” il­mes­tyi vuon­na 1870, mo­net suo­ma­lai­set kir­jal­li­suu­den­tun­ti­jat suh­tau­tui­vat sii­hen kriit­ti­ses­ti. He pa­hek­sui­vat kir­jas­sa ku­vat­tu­ja juo­pot­te­lu­koh­tauk­sia ja pi­ti­vät vel­jes­ten käy­tös­tä mo­nil­ta muil­ta­kin osin al­ku­kan­tai­se­na. He kat­soi­vat, et­tä kir­ja an­toi to­del­li­suut­ta huo­nom­man ku­van suo­ma­lai­sis­ta ja hei­dän elä­män­ta­vois­taan. He pel­kä­si­vät, et­tä lu­ki­jat ot­tai­si­vat kir­jas­ta esi­merk­kiä ja al­kai­si­vat jäl­ji­tel­lä seit­se­män vel­jek­sen käy­tös­tä.

Pe­lot ei­vät to­teu­tu­neet. Ar­vos­te­li­jat oli­vat kiin­nit­tä­neet huo­mi­on­sa kir­jan yk­si­tyis­koh­tiin, ei­vät sen ko­ko­nais­sa­no­maan. Ki­vi­hän ku­vaa, mi­ten Ju­ko­lan vel­jek­set et­si­vät omaa paik­kaan­sa elä­mäs­sä ja lo­pul­ta löy­tä­vät sen. Ai­kan­sa tör­mäil­ty­ään ja vas­tuu­ta pa­koil­tu­aan vel­jek­set ta­ju­a­vat, et­tei hei­dän elä­män­sä voi jat­kua täl­lä ta­voin. He muut­ta­vat tie­toi­ses­ti elä­mä­na­sen­net­taan ja toi­min­ta­ta­po­jaan. Lo­pul­ta heis­tä tu­lee vas­tuun­sa tun­te­via ja kan­ta­via yh­teis­kun­nan jä­se­niä, jois­ta­kin jopa sen tu­ki­pyl­väi­tä.

Moni lu­ki­ja löy­tää jo­ta­kin tut­tua seit­se­män vel­jek­sen elä­män­vai­heis­ta. Luul­ta­vas­ti lä­hes kaik­ki ih­mi­set ko­ke­vat jos­sa­kin iäs­sä kuo­hun­ta­vai­heen, joka muis­tut­taa vel­jes­ten le­vo­ton­ta et­sin­tää. Auk­to­ri­tee­tit ky­see­na­lais­te­taan, ja pa­et­tai­siin mie­luus­ti nii­den ulot­tu­mat­to­miin. Useim­mat kui­ten­kin ovat vel­jes­ten ta­voin ko­ke­neet myös sees­ty­mis­vai­heen, jon­ka myö­tä he ovat löy­tä­neet oman paik­kan­sa ja kyp­sy­neet kan­ta­maan vas­tuu­ta sekä omas­ta et­tä lä­heis­ten elä­mäs­tä.

”Seit­se­män vel­jes­tä” tar­jo­aa lu­ki­jal­le myön­tei­siä esi­ku­via. En­pä luu­le, et­tä juu­ri ku­kaan sen lu­ke­neis­ta on seu­ran­nut vel­jes­ten esi­merk­kiä ryyp­py­ret­kil­le tai tap­pe­lun­nu­ja­koi­hin. Niin sel­väs­ti kir­ja vä­lit­tää lu­ki­jal­le vel­jes­ten ko­ke­muk­sen, et­tei sel­lai­sel­la elä­mäl­lä ole poh­jaa ei­kä tu­le­vai­suut­ta.

Ny­ky­a­jan kau­no­kir­jal­li­suut­ta – jopa kor­ke­a­ta­soi­se­na pi­det­tyä – lu­kies­sa­ni olen usein jää­nyt kai­paa­maan ”Seit­se­män vel­jek­sen” kal­tai­sia esi­merk­ke­jä hy­viin rat­kai­sui­hin. Ny­kyi­sin lä­hes kir­jas­sa kuin kir­jas­sa ku­va­taan rai­la­kas­ta elä­mää, usein sel­lais­ta rel­les­tä­mis­tä, jon­ka kal­tais­ta Ju­ko­lan vel­jek­set ei­vät oli­si osan­neet ku­vi­tel­la­kaan. En väi­tä, et­tä kaik­ki se oli­si pa­has­ta. Voi­han kir­jai­li­ja ku­va­ta oman ai­kan­sa il­mi­öi­tä he­rä­tel­läk­seen lu­ki­joi­ta.

Sen si­jaan pi­dän pa­ha­na on­gel­ma­na, et­tä ny­ky­kir­jal­li­suu­des­ta puut­tuu lä­hes ko­ko­naan täl­lai­sen le­vot­to­man elä­män­me­non ky­see­na­lais­ta­mi­nen. Kun ku­va­taan esi­mer­kik­si ra­jua juh­li­mis­ta lie­veil­mi­öi­neen, mut­tei luo­da sil­le min­kään­lais­ta myön­teis­tä vas­ta­pai­noa, lu­ki­ja jää ”Im­pi­vaa­ran met­siin”. Hän voi al­kaa pi­tää kir­jas­sa ku­vat­tua elä­män­tyy­liä luon­nol­li­se­na ja seu­ra­ta sen esi­merk­kiä. Toki mo­niin kir­joi­hin si­säl­tyy jon­kin­lai­nen kään­ne pa­rem­paan. Yleen­sä se kui­ten­kin liit­tyy vain joi­hin­kin yk­si­tyis­koh­tiin ei­kä ky­see­na­lais­ta ku­va­tun elä­män­ta­van pe­rus­tei­ta.

Mie­les­tä­ni kir­ja vai­kut­taa ai­na lu­ki­jaan. Mitä lä­hem­pä­nä sen ku­vaa­mat ta­pah­tu­mat ovat lu­ki­jan elä­män­pii­riä, sitä vah­vem­min kir­ja an­taa hä­nel­le mal­lia. Olen toi­si­naan poh­ti­nut, on­ko tar­peen va­li­koi­da, mitä lu­kee. Ja olen pää­ty­nyt myön­tä­vään vas­tauk­seen. Mo­net kir­jat ovat an­ta­neet vai­kut­tei­ta, joi­ta il­man oli­sin sel­vin­nyt hel­pom­mal­la.

Ra­jan­ve­to on ai­na vai­ke­aa, usein hen­ki­lö- ja ta­paus­koh­tais­ta. Yk­si­tyis­koh­tien pe­rus­teel­la ei pidä yleis­tää, mut­ta se, tar­jo­aa­ko kir­ja ko­ko­nai­suu­te­na myön­tei­siä esi­ku­via, ker­too ai­ka pal­jon. ”Seit­se­män vel­jes­tä” so­pii edel­leen esi­mer­kik­si hy­väs­tä kir­jas­ta.

Kir­joit­ta­ja on van­hin seit­se­mäs­tä vel­jek­ses­tä.

Päivämiehen Vierasblogi
Päivämiehen verkkolehden vierasblogissa julkaistaan yksittäisiä tekstejä kirjoittajilta, joilla ei ole omaa blogia lehdessämme. Lukijat voivat tarjota tekstejään julkaistavaksi vierasblogiin verkkotoimitus at srk.fi.
13.10.2025

Sinun sanasi on lamppu, joka valaisee askeleeni, se on valo minun matkallani. Ps. 119:105

Viikon kysymys