JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Uutiset

Penkinjalkatapahtumassa kuului Jumalan armo

Uutiset
16.5.2026 9.05

Juttua muokattu:

15.5. 13:51
2026051513513420260516090500

Tar­ja Son­ni­nen

Kan­non­kos­ki

Kan­non­kos­ke­lai­set­kin ha­lu­a­vat, et­tä Han­ka­sal­men ju­han­nus­seu­rois­sa is­tu­taan jat­kos­sa tu­ke­vas­ti.

Kan­non­kos­kel­la toi­vo­tet­tiin vä­keä ter­ve­tul­leek­si pit­sa- ja pen­kin­jal­kail­taan, joka pi­det­tiin va­pu­naat­to­na 30. huh­ti­kuu­ta seu­ra­kun­ta­ta­lol­la. Il­lan oh­jel­mas­sa oli pit­sail­ta­pa­la, kah­vit, na­ru­tus­ta, har­taus ja mu­ka­vaa yh­des­sä­o­loa.

Nuo­ret ot­ti­vat vas­tuun keit­ti­ös­tä: osa huo­leh­ti pöy­dän an­ti­mis­ta, toi­set taas as­ti­oi­den tis­kaa­mi­ses­ta. Il­lan pie­nim­mil­lä osal­lis­tu­jil­la riit­ti jän­ni­tys­tä na­ru­tuk­ses­sa. Seu­ra­kun­ta­ta­lo täyt­tyi iloi­sis­ta ää­nis­tä ja pen­kin­jal­ka­kas­saa saa­tiin mu­ka­val­la ta­val­la kar­tu­tet­tua yh­tei­ses­ti.

Huol­to­va­paat pen­kit hel­pot­ta­vat

Ta­pah­tu­mas­ta ker­ty­neil­lä va­roil­la ha­lu­taan var­mis­taa, et­tä Han­ka­sal­men ju­han­nus­seu­rois­sa is­tu­taan jat­kos­sa tu­ke­vas­ti. Tu­le­va­na ke­sä­nä jär­jes­tä­mis­vuo­ros­sa ole­vat rau­ha­nyh­dis­tyk­set hank­ki­vat yh­des­sä SRK:n kans­sa me­tal­li­set pen­kin­ja­lat.

Kus­tan­nuk­sien ja­kaan­tu­mi­ses­ta on so­vit­tu si­ten, et­tä SRK:lta tu­lee puo­let ja toi­nen puo­li ja­kaan­tuu kul­le­kin jär­jes­tä­väl­le rau­ha­nyh­dis­tyk­sel­le jä­sen­mää­rän suh­tees­sa. Vii­me vuon­na ju­han­nus­seu­ro­jen jär­jes­tä­mis­vas­tuus­sa ol­leet hank­ki­vat penk­ki­lan­kut.

Ai­em­mat, pui­set pen­kin­ja­lat ei­vät ole ol­leet lei­ri­kes­kuk­sen omai­suut­ta, vaan nii­tä on lai­nat­tu yk­si­tyi­sil­tä. Pen­kin­jal­ko­jen kul­jet­ta­mi­nen on ol­lut jär­jes­tä­mis­vas­tuus­sa ol­leil­le yk­si yli­mää­räi­nen teh­tä­vä. Me­tal­li­set pen­kin­ja­lat ovat tu­ke­vat, pit­käi­käi­set ja huol­to­va­paat, ja nii­tä voi­daan säi­lyt­tää lei­ri­kes­kuk­sel­la.

Ju­ma­la avaa sy­dä­men

Ti­lai­suu­den aluk­si lau­let­tiin Sii­o­nin lau­lu 116, jos­sa lau­le­taan: ”Suo työs­sä val­ta­kun­ta­si alt­tii­na pal­vel­la ai­na. Myös uh­ri­miel­tä vai­ku­ta ar­moo­si jo au­te­tuis­sa.”

Har­tau­den piti Jo­han­nes Lep­pä­nen joh­dan­to­naan Apos­to­lien te­ko­jen jae 43 lu­vus­ta 10. Har­tau­des­sa saa­tiin kuul­la, et­tä kai­kil­le kuu­luu Ju­ma­lan ar­mo. Ei ole eroa sil­lä, on­ko mies tai nai­nen, juu­ta­lai­nen tai kris­tit­ty, roo­ma­lai­nen tai min­kä maa­lai­nen ta­han­sa, ei ole eroa ihon­vä­ril­lä ei­kä mil­lään – kai­kil­le kuu­luu Ju­ma­lan ar­mo.

– Ju­ma­la ava­si Kor­ne­liuk­sen sy­dä­men ot­ta­maan vas­taan syn­tien an­teek­si­an­ta­muk­sen evan­ke­liu­min. Kor­ne­lius us­koi ja koko hä­nen huo­ne­kun­tan­sa us­koi. Tämä oli ih­meel­lis­tä, ku­vai­li Lep­pä­nen.

Hän jat­koi ker­to­mal­la, mi­ten mo­net pa­hen­tui­vat kuul­les­saan Jee­suk­sen ope­tus­ta sii­tä, et­tä il­man ve­ren vuo­da­tus­ta ei ole yh­tään an­teek­si­an­ta­mus­ta. Mo­net myös seu­ra­si­vat Jee­sus­ta, vaik­ka ei­vät us­ko­neet hä­neen. Jee­sus pu­hui sii­tä, mik­si hän tuli maa­il­maan: “Mut­ta sil­lä, joka syö mi­nun li­ha­ni ja juo mi­nun ve­re­ni, on ikui­nen elä­mä, ja vii­mei­se­nä päi­vä­nä minä he­rä­tän hä­net” (Joh. 6:54). Sik­si us­ko­vai­set saar­naa­vat Jee­suk­sen ni­mes­sä ja so­vin­to­ve­res­sä kaik­ki syn­nit an­teek­si.

– Tänä päi­vä­nä­kään ei käy­dä seu­rois­sa sik­si, et­tä sai­sim­me kah­vit ja ta­pai­sim­me mui­ta ih­mi­siä, vaan sik­si, et­tä py­syt­täi­siin us­ko­mas­sa ja kuul­tai­siin ian­kaik­ki­sen elä­män sa­nat ja pääs­täi­siin ker­ran tai­vaa­seen, täh­den­si Lep­pä­nen.

Hän muis­tut­ti, et­tä us­ko­vais­ten on käs­ket­ty saar­na­ta evan­ke­liu­mia. Har­tau­den lo­puk­si saa­tiin jää­dä edel­leen tur­val­li­ses­ti us­ko­maan kaik­ki syn­nit ja mur­heet an­teek­si Jee­suk­sen ni­mes­sä ja kal­liis­sa so­vin­to­ve­res­sä.

16.5.2026

Jeesus sanoo: ”Jos kerran te pahat ihmiset osaatte antaa lapsillenne kaikenlaista hyvää, niin totta kai teidän Isänne paljon ennemmin antaa taivaasta Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä pyytävät.” Luuk. 11:13

Viikon kysymys