Idea lehtijutun tekemisestä lähti liikkeelle, kun Sylvia Pentti ja Asta Vihtari huomasivat viime vuonna olevansa yhteensä sata vuotta vanhoja – Sylvia oli viiden ja Asta 95 vuotta vanha.
Sanni Tiikkainen
Idea lehtijutun tekemisestä lähti liikkeelle, kun Sylvia Pentti ja Asta Vihtari huomasivat viime vuonna olevansa yhteensä sata vuotta vanhoja – Sylvia oli viiden ja Asta 95 vuotta vanha.
Sanni Tiikkainen
Stiina Tuikkanen
Nurmijärveläisillä Sylvia Pentillä ja Asta Vihtarilla on ikäeroa 90 vuotta. Asta on nyt 96 vuotta vanha, kun taas Sylvia on 6 vuotta.
Sylvian arki kuluu eskarissa, kun taas Astan elämä sujuu harrastusten ja ystävien parissa.
Ikäero ei kuitenkaan ole estänyt heitä ystävystymästä, ja ystävyyden myötä myös heidän muut läheisensä ovat päässeet tutustumaan toisiinsa. Ystäviä voi olla erilaisia, ja joskus ystävä voi löytyä aivan yllättäen ja erikoisesta paikasta.
Sylvian ja Astan ystävyyskin syntyi yllättäen ja kuin itsestään. He eivät tunteneet toisiaan entuudestaan, vaan tutustuivat seurapenkissä.
– Eräänä sunnuntaina Sylvia tuli istumaan puheen ajaksi Astan syliin. Siitä ystävyys lähti versomaan, he kertovat.
Erilaiset elämäntilanteet eivät Astaa ja Sylviaa hetkauta.
– Meillä käy kemiat hyvin yhteen, eikä meitä häiritse 90 vuoden ikäero, Asta nyökkää.
Hän kertoo, että Sylvia tulee usein seuroissa viereen tai syliin kuuntelemaan puhetta. Tämän lisäksi he ovat kyläilleet toistensa luona.
Sylvia on saanut Astalta muun muassa hänen tekemiään nukenvaatteita ja askartelutavaroita.
– Asta oli kerännyt käpyjä ja muita askartelutarvikkeita. Vietiin niitä eskariin, niin eskarikaveritkin pääsi askartelemaan, Sylvia juttelee.
Hän muistaa myös Astan syntymäpäivät, joille meni juhlamekko päällä. Naapurit olivat vielä pitkään muistelleet Astan hienoa vierasta.
Asta kertoo, että Sylviassa ihastuttaa etenkin hänen suloinen hymynsä ja kaunis lapsenkatseensa.
– Se muistuttaa minua lapsen viattomuudesta, hän kertoo.
Ystävyydessä tärkeää on, että kumpikin osapuoli haluaa olla toisen kanssa ja pitää ystävyydestä kiinni. Hyvään ystävään voi luottaa. Ystävyys on suuri lahja, joka antaa paljon. Sylvian ja Astan mukaan ystävyys kestää, kun pidetään tarpeeksi yhteyttä.
– Ystävyydessä parasta on, kun saa nähdä toista ja jutella seuroissa. Ja nykyään on nämä puhelinyhteydetkin, joiden avulla voi olla yhteydessä, Asta toteaa.
– Hyvän ystävän kanssa on kiva olla. Vaikka joskus viime tapaamisesta olisikin jo aikaa, olemme silti samoja, rakkaita ystäviä, he kertovat.
Sylvian äiti Saara kertoo, että Sylvian ja Astan ystävyyden myötä muukin perhe on päässyt tutustumaan rauhanyhdistyksen ikääntyneempään väkeen.
– Ikäerosta huolimatta ystävyys on aitoa ja kaverukset tuovat toisilleen paljon iloa.
Alkuperäinen, suppeampi teksti on julkaistu helmikuun 2025 Lasten polku -lehdessä.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys