Jeesus antoi seuraajilleen tehtävän saarnata parannusta ja syntien anteeksiantamusta (Matt. 28:19 ja Joh. 20:22–23). Tuon tehtävän ja opetuksen perustana on kirjoitettu Jumalan sana, Raamattu.
Päivämies käsittelee uskon perusteita kuukausittain ilmestyvissä opillisissa artikkeleissa. Tässä lehdessä teemana on Jumalan sana. Artikkeli muistuttaa, kuinka Raamattu on Jumalan sanaa, ja sen oikea ymmärtäminen vaatii uskoa. Raamatun tulkinta sen pelastussanomasta käsin määrittää, mikä kristillisessä uskossa on keskeistä. Siksi Raamattua on luettava sen keskuksesta eli Kristuksesta käsin. Kirjoitettu ja julistettu Jumalan sana muodostavat erottamattoman kokonaisuuden, sillä Kristuksen työ jatkuu maan päällä Pyhän Hengen työnä hänen seurakunnassaan.
Raamattu on Jumalan erityinen ilmoitus, joka on kirjoitettu Pyhän Hengen vaikutuksesta. Se kertoo, kuinka Jumala on kaikkivaltias, kaiken alku ja luoja. Tätä Jumala joutuu meille ihmisille usein osoittamaan, kuten osoitti myös Jobille epäilysten ja kiusausten keskellä (Job 38–41; 42:1–3).
Raamattu on ennen kaikkea pelastushistoriallinen kirja, ja sen tärkein asia on sanoma Vapahtajasta. “Tämä on kirjoitettu siksi, että te uskoisitte Jeesuksen olevan Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä, kun uskotte, olisi elämä hänen nimensä tähden” (Joh. 20:31).
Jumalan sanan lukeminen vahvistaa uskoa, mutta usko saa alkunsa Sanan kuulemisesta: ”Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana” (Room. 10:17). Siksi Jumalan seurakunnan sananjulistuksessa lähdetään liikkeelle aina Jumalan kirjoitetusta sanasta, jota myös selitetään kirjoitetulla sanalla. Näin kirjoitettu ja julistettu sana muodostavat erottamattoman kokonaisuuden, jota Pyhä Henki avaa Jumalan seurakunnassa ja herättää uskon juuri evankeliumin saarnan kautta.
Kristuksen työn täytyy jatkua keskeytyksettä. Työ jatkuukin Jumalan seurakunnassa, kun sieltä julistetaan Jumalan sanaa. Tämä julistus ja seurakunta ovat erottamattomia. Pyhä Henki avaa Jumalan sanaa tahtonsa, yksittäisen ihmisen ja koko seurakunnan tarpeen mukaan. On lohdullista, että usko ei perustu ihmisen oman ymmärryksen varaan, vaan siihen, että Jumala avaa sanansa ja antaa uskonymmärryksen.
Arto Tölli
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Värityskirja kukkien ja perhosten ystäville. Värityskirjan paperi on hieman paksumpaa, joten väritystä voi kokeilla erilaisilla tekniikoilla.